La 26.9.2026 Mitataan sähköä!
Voltti, ampeeri, watti, kilowattitunti, megawatti?Mistä tietää, että että vähän on vähän ja paljon on paljon? Sähkön suureet elimitattavissa olevat ominaisuudet ovat usein vähemmän tuttuja, vaikka kulutammesähköä joka päivä. Tutkitaan ja mittaillaan sähköä sopivilla mittareilla, jaihmetellään myös mittaamisen historiaa vanhasta alumiinikiekosta nykyiseenälymittariin
Aika: 26.9.2026 klo 12.00–13.00 ja tarvittaessa myös klo 13.30 - 14.30
Ilmoittautuminen päättyy: 21.9.2026
Paikka: Tiedeka, Ilvestie 19, Tampere
Hinta:5€ / osallistuja (myös johtajilta, mikäli ryhmä tarvitsee johtajan mukaansa)
Maksimiosallistujamäärä: 25 henkeä
Ryhmät eivät välttämättä tarvitse mukaansa johtajaa/aikuista.
Ilmoittautumisenyhteydessä ilmoitetaan ryhmän koko. Mikäli koet, että ryhmäsi tarvitsee johtajan, laske hänet osallistujaksi.
HUOM!! Tapahtumaan mahtuu maksimissaan 25 osallistujaa, joten älä varmuuden vuoksi ”yli buukkaa” ryhmääsi, ilmoita vain osallistujien määrä, näin mahdollistetaan ryhmän täyttyminen. Lasku lähetetään ilmoitettujen mukaan.
Mikäli osallistujia ilmoittautuu enemmän kuin 25 henkeä, järjestetään perään myös toinen aika, klo 13.30–14.30. Mikäli ryhmällesi käy myös tämä myöhäisempi aika, niin valitse se ilmoittautuessasi. Tarvittaessa otamme ilmoittautumisajan päätyttyä ryhmänjohtajiin yhteyttä, mikäli ryhmänosallistumisaikaa joudutaan siirtämään myöhemmäksi.
Jos tulee kysyttävää tai peruutuksia, niin voit olla yhteydessä Partiotoimistolle Pete Nieminen, 0503110914 tai pete.nieminen@partio.fi