Kiinnostaako isojen kokonaisuuksien hallinta ja massojen johtaminen? Onko sinulla kokemusta aikataulutuksesta ja yleisjohtamisesta? Ongelmanratkaisukyky on sinulle luontevaa ja haluat olla varmistamassa, että tuhansien leiriläisten arki sujuu saumattomasti?
Tervetuloa mukaan tekemään Ilves26-leiriä osallistujapalveluiden näkökulmasta! Meillä on haussa leirin järjestelypäällikkö vastaamaan aikatauluista ja muista operatiivisista järjestelyistä yhtenä kokonaisuutena. Tässä pestissä pääset vaikuttamaan siihen, miten tuhannet partiolaiset käytännössä saapuvat Evolle, leiriarki sujuu suunniteltujen aikataulujen puitteissa ja palautteet menevät perille oikeaan kohteeseen. Järjestelypäälliköltä odotetaan isojen kokonaisuuksia hallintaa, tiiminjohtamistaitoja ja rautaista organisointikykyä.
Leirin järjestelypäällikkö muodostaa osallistujapalvelupäälliköiden kanssa tiiviisti yhteistyötä tekevän kolmikon, jolla on leirin iso kuva hallussa ennen leiriä ja leirillä. Järjestelyiden kokonaisuuteen kuuluu leirinaikaiset operatiiviset järjestelyt, leirille saapumisen ja poistumisen toteutus, leirilukkarin rakentaminen ja järjestelyt sekä leirin aikainen palaute ja arviointi. Järjestelytiimi koostuu siis näiden pestien vastaavista ja mestareista (3 hlöä). Leirin järjestelypäällikön pesti on hyvin lähellä Kajon operaatiokeskuksen toimintoja ja varsin uusi toiminto piirileiritasolla, joten pestin toimenkuva saattaa vielä tarkentua lähempänä leiriä. Joka tapauksessa järjestelypäällikkö tulee toimimaan tiiviissä yhteistyössä koko leiritoimikunnan sekä kaikkien osa-alueiden päälliköiden kanssa.
Pestissä tarvittavat taidot tai kokemus
Partiokokemus
Järjestelypäällikön pesti edellyttää aiempaa kokemusta partiosta, mutta enemmän pesti painottaa kokemusta varsinkin isojen henkilömäärien liikuttamisesta ja isojen tapahtumien organisoinnista. Kokemus operatiivisesta johtamisesta voi hyvin olla hankittu myös työelämän puolelta.
Mitä pesti vaatii?
Pestissä tarvitset aikaisempaa aikuisten johtamiskokemusta (esim. lippukunnasta, piiristä, partion ulkopuolelta). Pestissä toimiminen vaatii kykyä hallita isoja kokonaisuuksia, kykyä toimia yhteistyössä muiden osa-alueiden kanssa ja hyviä vuorovaikutustaitoja.
Järjestelypäällikkö kuuluu myös laajennettuun leiritoimikuntaan, jonka ensimmäinen seminaari järjestetään 12.4. Pestin vaatima ajankäyttö vaihtelee projektin vaiheiden mukaan. Pesti vie aikaa arviolta viikoittain sekä muutamia suunnitteluviikonloppuja, leirin lähestyessä pestiin käytettävän ajan tarve kasvaa.
Päällikkötason pesteissä Ilves26-leirillä on vaatimuksena SP:n turvallisuusohjeiden tuntemus, suoritettu Turvallisesti yhdessä -koulutus ja SP:n jäsenmaksu maksettuna. Päälliköiden oletetaan myös osallistuvan leirille koko ajaksi ja vähintään osaksi aikaa rakennus- ja purkuleireille.
Päällikkötason pesteihin kuuluu oman vastuualueen johtaminen sekä tiimin rekrytointi ja pestaaminen. Tehtävässä pääset sekä johtamaan muita että suunnittelemaan asioita itse, osallistut oman osa-alueesi kokouksiin sekä laajennetun leiritoimikunnan kokouksiin.
Mitä pesti tarjoaa sinulle?
Tässä pestissä pääset tutustumaan laajasti suurleirin erilaisiin järjestelyihin eli käytännössä paperipartiota parhaimmillaan! Järjestelypäällikkö tulee olemaan tiiviisti yhteistyössä kaikkien osa-alueiden kanssa, joten pääset kokemaan leiriä vähän kaikista näkökulmista. Osallistujien osa-alueella pääset jakamaan omaa osaamistasi myös muulle tiimille ja näkemään leirielämää hieman eri näkökulmasta.
Pestin kesto
Pesti alkaa heti alkuvuodesta 2025 ja päättyy leirin jälkeen lokakuussa 2026.
Lisätiedot
Kerro hakemuksessasi mikä tekee juuri sinusta sopivan tähän pestiin ja kerro myös jotain itsestäsi. Voit halutessasi liittää mukaan valmiin Partio-CV:n tai tehdä erikseen omasi.
Jäikö kysyttävää? Ota rohkeasti yhteyttä! Osallistujajohtajat Jussi Kukkonen jussi.kukkonen@partio.fi ja Karoliina Varjoranta karoliina.varjoranta@partio.fi
Täytä hakemus